Idealny na pierwszą przygodę z supem. Brak fal, brak nurtu, praktycznie brak motorówek (na Kanale Żerańskim obowiązuje ograniczenie prędkości do 12km/h (przepływające motorówki zazwyczaj tego przestrzegają). Brak przeszkód w wodzie. Szerokość kanału to około 25 metrów, zaś głębokość 2,5-3 metry. Zaczynamy spływ przy moście w Rembelszczyźnie, kończymy w Porcie Nieporęt – Pilawa. Długość trasy to około 9km, więc spływ powinien zająć 3 godziny.
Opcja 1: Dla zmotoryzowanych: samochód można zostawić na parkingu Portu Nieporęt-Pilawa – koszt 15zł. Podwozimy na miejsce startu. Spływ kończy się w Porcie Nieporęt Pilawa.
Opcja 2: Dla poruszających się komunikacją miejską: autobusem 705 lub 735 należy dojechać do przystanku Rembelszczyzna (przy rondkach), następnie spacerkiem udać się nad Kanał Żerański (650 metrów) gdzie rozpoczyna się spływ.
Oczywiście w przypadku Kanału Żerańskiego trasę możemy wydłużyć, a spływ można zacząć na Kobiałce, w okolicach ul. Białołęckiej, a nawet na Żeraniu. W najdłuższym wariancie może to być nawet około 17km. Specyfika kanału sprawia, że ciekawą opcją jest również odcinek z Nieporętu do Warszawy (jednak z doświadczenia wiemy, że wiatr częściej wieje od Warszawy – wiatr południowy).
Poniżej lista miejsc, gdzie można się zwodować:
1. Kładka piesza w Nieporęcie – w miejscu dawnego promu. Idealne, jeśli chcemy popłynąć na Zalew, a chcemy uniknąć weekendowych korków. Można zostawić samochód na parkingu przy bibliotece. Dogodne również dla osób, które chcą spłynąć w stronę Warszawy (możliwy powrót autobusami 705 i 735).
2. Pod mostem w Stanisławowie – kilkukilometrowy spływ do Zalewu Zegrzyńskiego. 200m od parkingu przy markecie Anna
3. Rembelszczyzna – pod mostem przy ścieżce rowerowej. Brak parkingu, ale zejście do wody dość wygodne przy przyczółku.
4. Kobiałka – obok Parku Syrenki (plac zabaw). Można zostawić samochód i spłynąć w stronę Nieporętu.
5. Port Nieporęt Pilawa – można wystartować od naszej bazy – po spłynięciu w kierunku Warszawy możemy odebrać w jednym ze wskazanych punktów.